Tropiciele Historii Rudy Śląskiej

Rozpoczęłam nowy projekt Tropiciele Historii, jako członek grupy nieformalnej przy Rudzkim Stowarzyszeniu IN-NI w składzie: Olek Orszulik, Krzysiu Kasprzyk i ja. Świetnie nam się współpracuje. To pierwszy mój unijny projekt, który miałam okazję pisać. Podobno na ok. 600 projektów przeszło ok. 100, w tym nasz - to duży sukces. 

Główne działania projektu będą realizowane na terenie miasta Rudy Śląskiej, w miejscach historycznie ważnych. Projekt ma na celu ocalić od zapomnienia historię ludzi i miejsc naszego miasta poprzez nawiązanie współpracy wielu pokoleń. Będziemy tworzyć rudzkie fotokasty. Fotokastem (prezentacją zdjęć połączoną z nagraną historią opowiedzianą przez ludzi) można połączyć świat cyfrowy - teraźniejszy z analogowym – przeszłym. Świat komputerów, nowych mediów trafia do młodzieży, a historia nie koniecznie. Natomiast starsi ludzie boją się komputeryzacji i przez to ich opowieści nie trafiają do młodych, gdyż tradycyjna – pamiętnikowa forma jest dla nich nieciekawa. Uczestnicy projektu mają za zadanie być łącznikiem między pokoleniem starszym – przekazującym historię, a młodym pokoleniem, posiadającym narzędzia i mówiących językiem rówieśników.

Choć konkurs kierowany jest do młodzieży, w tworzeniu fotokastów mogą brać udział wszyscy, którym zależy na zachowaniu historii Rudy Śląskiej. Można opowiedzieć w nim historię miejsca, swojej rodziny, czy wydarzenia, które w dawnych czasach miało miejsce na terenie Rudy Śląskiej. Zapraszamy całe rodziny do projektu i WSZYSTKIE pokolenia!

Fotokast jest nowatorską formą w świecie multimediów i staje się coraz bardziej popularny. Ze względu na to, że łączy obraz ruchomy, nieruchomy i dźwięk daje pełny obraz sytuacji i miejsc. Jego realizacja stanowi duże wyzwanie. Zdjęcia muszą być dobrej jakości, dźwięk również, a całość musi współgrać z treścią. Historie opowiedziane przez uczestników mają poruszyć i zaciekawiać zarówno treścią jak i formą. Będąc blisko ludzi mają łączyć pokolenia. Osoba, która stworzy w naszym projekcie fotokast staje się prawdziwym profesjonalistą w dziedzinie fotografii i multimediów oraz Tropicielem Historii.

Szczeóły projektu:

www.facebook.com/TropicieleHistorii

Żymły ze piekaroka

W Rudzie Śląskiej pielęgnuje się tradycje. Dla osób z zewnątrz to istny folklor. Ostatnio poczułam się jak za dawnych lat na festynie. Brakowało tylko waty cukrowej i oblatów. Chleb i żymły (jeśli ktoś jeszcze pamięta tą nazwę bułek) pieczone były wspólnie przez ludzi w starym piekaroku (piecu chlebowym), który stał pomiędzy familokami (domami rodzinnymi). Zauważyłam też chlewiki, (komórki na sprzęt, w których też hodowano zwierzęta) - stoją nieopodal piekaroka, też na wyginięciu ;) Piękny był taki dawny rodzinny Śląsk.

 

Projekt Kopalnia

Przez kompletny przypadek ja z moją Twórczą Pracownią znalazłam się w projekcie "Kopalnie są piękne". Moje zdjęcia z projektu możecie zobaczyć w Galerii I na stronie www.kopalnie.obiektywrudzki.pl.

A 28 listopada rano miałam przyjemność odwiedzić Kopalnię Ruch-Wirek. Do projektu zaprosiłam kilku moich kolegów: Olka, Justynę i Przemka. To były pierwsze foty w moim nowym projekcie "Kopalnia", a tych fot będzie znacznie więcej bo mam zamiar fotografować tereny kopalniane z szczególnym uwzględnieniem kopalnianych kapliczek oraz górników przy pracy. Moim marzeniem jest zrobić zdjęcia "na dole". Wszelkie osoby chcące się przyłączyć do projektu lub w nim pomóc proszone są o kontakt.

Oto fotorelacja z kopalni...

Kaufhaus i Modna Ruda

W sobotę uczestniczyłam w wielkiej wymianie ciuchów w Rudzie Śląskiej - SWAP Party. Jak zwykle wpadłam na imprezę projektu "Modnej Rudy" na ostatni moment. Będąc pilną uczennicą fotografii, nie chciałam opuścić zajęć, ale równocześnie chciałam pokazać mojej grupie ciekawe wydarzenie i miejsca do fotografowania w Rudzie Śląskiej. SWAP Party świetnie wpisywało się w przewidzianą tematykę zajęć Fotoedukacji. Namówiłam naszego nauczyciela reportażu - znanego fotoreportera Arkadiusza Ławrywiańca, aby razem z grupą foto odwiedził to wydarzenie. Udało się, choć trochę mam wyrzuty sumienia, bo wymagało to od grupy dużych poświęceń. Podróżując tramwajami grupa fotoreporterów w tym dniu z mojej winy przejechała pół śląska, aby się tam dostać. Myślę jednak, że było warto! Zresztą sam Pan Arek stwierdził, że "bardzo ciekawe te miejsca w Kaufhausie", a grupowicze też wypowiadają się, że jeszcze tam wrócą. Z tego co widziałam SWAP Party cieszyło się dużym zainteresowaniem. Znajome mi dziewczyny powymieniały się ciuchami i zadowolone są, że zwolniły im się miejsca w szafie. Mam nadzieję, że to pierwsza i nie ostatnia tego typu impreza w Kaufhausie, bo w końcu ten najstarszy dom towarowy tętni życiem! Widać, że jest zapotrzebowanie społeczne na takie imprezy, a więc to strzał w dziesiątkę projektu "Modna Ruda". Organizatorzy wycieczki po podziemiach i strychu Kaufhausu stanęli na wysokości zadania! Ostatnio jak tam byłam - zwiedzałam pomieszczenia, teraz wzbogacone o eksponaty pamiętające zamierzchłe czasy i PRL. Poza tym postarano się o prezentacje multimedialne. Dumna byłam jako rudzianka pokazując grupie foto miejsce, gdzie były kręcone znane polskie filmy takie jak:  "Paciorki jednego różańca", "Grzeszny żywot Franciszka Buły" czy "Śmierć jak kromka chleba". Zaciekawiła mnie stara tablica lokatorów jednego z budynków na Szlafhausie (eksponat w piwnicach) na której widniało nazwisko Pana Stani - z tego co mówiono rodziny naszego byłego prezydenta. 

Ogólnie wypad uważam za udany, a czas tam spędzony za niestracony!

A dziś...

Zaczynamy wielkie odliczanie do Finału Projektu Modna Ruda. Nie jest to jednak finał fotoprojektu. Projekt "Rude z Rudy" trwa do sierpnia 2014.

W piątek 29 listopada w godzinach 17.00 - 19.00 wernisaż wstępnych prac "Rudych z Rudy" oraz prac poplenerowych i występ Teatru Bezpańskiego. Zapraszam wszystkich serdecznie!!!!

W sobotę o 15 w CH Europa Centralna casting z udziałem Joanny Krupy. Mam nadzieję uściskać dłoń boskiej Dżoanny. Mąż już mi zazdrości ;) Wieczorem o 19.00 najważniejsze prezentacje oraz wybory Rudej. Wielka Gala na którą idę jako VIP ;) Kupiłam sobie z tej okazji kieckę, a jutro najlepszy fryzjer w Polsce - Damian Duda zabiera się za moje włosy! Mam nadzieje przekształcić się z larwy w motyla. Jestem ciekawa metamorfozy.

Przed nami jeszcze internetowe wybory Rudej!

Ja trzymam kciuki i kibicuję mojej uczennicy - Patrycji Preszer. Brakuje jej jeszcze trochę głosów, aby zająć 1 miejsce. Dlaczego Patrycja powinna wygrać? Nie dlatego, że jest moją uczennicą.

1. Patrycja jest z Rudy Śląskiej,

2. Jest piękną, naturalnie rudą dziewczyną,

3. Ma swoje pasje i hobby - pięknie tańczy!

4. Dziewczyna jest młodziutka i całe życie przed nią, dajcie rozwinąć jej skrzydła.

Zagłosujcie na nią, to głos niezmarnowany: GŁOSUJCIE TU! Lajkujcie zdjęcie Patrycji i angażujcie w to innych!

 

Blokowiska

Czy blokowiska mogą być piękne? Tak. Czy bloki muszą być wyprostowane? Nie. I tu każdy fotograf architektury dostaje "hercklekotów" ;)

Blokowiska Katowic - Piotrowic

{gallery}2013_03_piekarok{/gallery}

Bobrek, Nikisz i zakątki Katowic

W niedzielę 27 października wybraliśmy w ramach zadanego reportażu wraz z Panem Arkadiuszem Ławrywiańcem (www.areklawrywianiec.com) w kilka ciekawych miejsc.

Kaufhaus

Tu w Kaufhausie na Frincicie, szczewik toplo sie w ciaplycie, sadza sie maże na łoku, tak sie kurzi z huty Pokoj....

Huta już nie kurzi, ciaplyty tyż nie było...

A wczoraj uczestniczyłam w projekcie, który zrzesza wszelkie rudzkie środowiska artystyczne. Miałam za zadanie zrobienie zdjęć w grupie Rudzkiego Stowarzyszenia Inicjatyw Niebanalnych In-nI. Zostaną wydane foldery z wybranymi fotkami przez miasto Ruda Śląska. Przy okazji spotkałam się ze starymi znajomymi :) Mieliśmy okazję zwiedzić podziemia i strych najstarszego marketu w Polsce mieszczącego się w Rudzie Śląskiej, a zwanego Kaufhausem.

Mała fotorelacja ze spotkania:

Bardzo spodobała mi się opuszczona siłownia - jakby czas zatrzymał się w miejscu. Niestety strychu nie dane było nam zwiedzić, bo Zosi włączyło się marudzenie. Foty budynków zrobiłam ostatecznie wieczorem, średnio jestem zadowolona - niebo nudne takie było ;)

Część fotek znajduje się w dziale Śląsk w obiektywie > Czarno-biały Śląsk, część prezentuję tutaj:

Kibole

Jak na takich kiboli patrzę, to się gęba aż cieszy!

2017  tworczapracownia.pl   globbersthemes joomla templates